Galerie keramiků pracujících s Shimpo |
Vítejte na stránce galerie uměleckých keramiků a hrnčírů. Najdete zde profily některých českých a slovenských hrnčířů a výtvarníků, kteří pracují s vybavením Shimpo. Galerie bude postupně rozšiřována.
Klikov 27, 378 05 Klikov, www.hadrava.net
Narodil se v roce 1974. Po ukoncení střední školy nastupuje do svého prvního zaměstnéní v keramičce Dílo v Praze Malé Chuchli. Dále pokračuje jako řadový točíř v Keramu Vršovice. Později nastupuje jako hlínař u keramika Ivana Terše v Byškovicích. Zde se naučil techniky práce s hlínou a točí na kruhu. Zde dozrává jeho rozhodnutí se osamostatnit. Zakládá svoji první vlastní keramickou dílnu ve vesničce Důl Theodor na Kladně. Tu posléze ruší a odchází sbírat další zkušenosti do Německa.Tam mu učarovala práce v dílně s kasselskou pecí na dřevo. Ve své pouti za zkušenostmi pokračuje do Španělska. Vyzbrojem domácími a zahraničními zkušenostmi, zakládá v roce 2001 keramicou dílnu v jihočeském Klikově. Svoji keramiku vypaluje ohněm v kasselské peci.
Sám dodává:
„S hrnčířským kruhem Shimpo jsem se poprvé setkal v Německu, kde jsme s kolegyní poslouchali při práci vážnou hudbu. V té době pro mě bylo Shimpo jen sen. Svoje první Shimpo jsem si zapůjčil od jedné kolegyně z Rakouska, na náš workshop s japonským keramikem v Klikově. Asi rok na to jsem si pořídil vlastní. Shimpo vřele doporučuji!“
Havířská 86, 664 11 Zbýšov, www.hrncirna.cz
Narodil se roku 1976 v Novém Městě na Moravě. V roce 1994 se stává žákem ak. sochaře Romana Wenzela. Dále prochází pěti keramickými provozy v Brmě a okolí. Zde si osvojuje mnohé postupy a techniky keramické práce. v roce 1999 zakládá vlastní hrnčírnu v Rosicích u Brna.
Za keramikou průběžně cestuje po Maďarsku, Nizozemí, Francii a Velké Británii. V roce 2003 prodává hrnčírnu a odlétá na Nový Zéland, kde se společně se Stephanem Robertsonem a Danielem Rochesterem účastní příprav šestidenního pálení tříkomorové Anagamy sochaře Darryla Frosta. Na Novém Zélandu zůstává do konce roku 2004 a spolupracuje s dalšími keramiky jako Steve Fullmer, Owen Barttlet a Anna Barnnet. Během svých cest navštěvuje také bezpočet dalších keramiků, mezi nimiž jsou i takové celebrity jako Roy Mc Glassen a Barry Brick. Získává zde dotaci novozélandské vlády – tzv. „artist in residence“ – a pracuje v rodině malajské malířky Aliah Jan.
Po návratu do Čech pracuje v galerii Stříbrský mlýn Josefa Zahradníka v Ivančicích.
V současnosti, spolu se svojí ženou Sandrou buduje hrnčírnu-galerii-kavárnu ve Zbýšově u Brna, kde se také věnuje své tvorbě.
Sám dodává:
„S hrnčířským kruhem značky Shimpo jsem se setkal asi před pěti lety v ateliéru Darryla Frosta, byl na něj velmi hrdý a prohlašoval, že je to nejlepší kruh na světě a dělalo se na něm opravdu skvěle. Nedlouho potom v ateliéru Steva Fullmera jsem pracoval dokonce na nejsilnější verzi, které tam říkali Gold shimpo, ovládalo se pákou, mělo obrovskou točnu a byl velmi tichý. Pracovat na tomto stroji byla čistá rozkoš. Na začátku roku 2005 jsem v Česku neměl žádné vlastní vybavení, protože jsem rok před tím všechno prodal, a dostal jsem k dispozici kruh domácí výroby, který měl jedinou dobrou vlastnost, rotoval. Jinak posez byl pro zvrhlíky a hlučný tak, že jsem používal traktoristická sluchátka. Zhruba po roce takového utrpení jsem prostřednictvím pana Vladimíra Groha koupil kruh Shimpo RK-10 a slastné pohodlí a ticho, které následovalo, nelze popsat slovy. Shimpo RK-3E jsem vyzkoušel loni v zimě u pana Svačiny a nezbývalo, než ho vyhrát v Kostelci v soutěži o největší mísu. Chod RK-3E je tak tichý, že jsem došel k přesvědčení, že rozhodně není poháněn elektrickou energií, nýbrž silou vůle marťanů meditujících v hlubokém vesmíru. Mezi tím jsem pořídil také menší lis na hlínu stejné značky a protože si naprostou většinu materiálu připravuji sám, nemá mnoho odpočinku. Přestože všechny tyto stroje zatěžuji na maximum, neměl jsem s nimi doposud nejmenší problém.“
Publikování jakékoliv části webu povoleno pouze s písemným souhlasem provozovatele.
ARTIK STUDIO s.r.o. Střekovské nábřeží 18, 400 03 Ústí nad Labem, Tel/fax: +420 475 532 414, E-mail: info@keramickepece.cz | Internet: www.keramickepece.cz |
Výhradní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku |