cz CZ
cz SK
GB EN
       Shimpo  |  hrnčířské kruhy  |  šnekové lisy  |  příslušenství  |  potřeby pro keramiky  |  keramika   All for dreams

Hrnčířské kruhy Shimpo - aktuální nabídka

logo Shimpo
Shimpo RK-3E Shimpo RK-3D Shimpo Whisper-T Shimpo RK-55 Shimpo RK-5T
 RK-3E RK-3D Whisper-T RK-55 RK-5T 
charakteristika   charakteristika   charakteristika
Výkonný kruh   v moderním kabátě.
Výkonný kruh v tradičním boxovaném designu. Oblíbený kruh s nižším výkonem. Cenově příznivý volně stojící model. Stolní model.
motor/konstrukce   motor/konstrukce   motor/konstrukce

400 W, 230 V/

přímé zapojení

400 W, 230 V/

přímé zapojení

300 W, 230 V/

přímé zapojení

100 W, 230 V/

řemenný převod

100 W, 230 V/

řemenný převod

výšková nastavitelnost   výšková nastavitelnost   výšková nastavitelnost
ANO, 5 variant NE ANO, 3 varianty NE NE
průměr točny   průměr točny   průměr točny
Ø 350 mm Ø 300 mm Ø 300 mm Ø 300 mm Ø 178 mm
hlučnost   hlučnost   hlučnost
30 dB 30 dB 30 dB 55 dB 55 dB
         

produktová strana
RK-3E

produktová strana
RK-3D

produktová strana Whisper-T

produktová strana
RK-55

produktová strana
RK-5T
         
...::  klikni pro detailní technické údaje ke všem hrnčířským kruhům  ::...
 

výukové video Shimpo

Výukové video pro zákazníky Shimpo

Exklusivně pro zákazníky společnosti Shimpo jsme připravili výukové video základní točení na hrnčířském kruhu.

Video naleznete pod tímto odkazem, nebo kliknutím na obrázek z videa vedle tohoto textu.

Ke správné funkci je třeba nainstalovaný doplňek Microsoft Silverlight.

 

 

 

 


Výběr vhodného hrnčířského kruhu

Nákup hrnčířského kruhu většinou následuje hned po nákupu vypalovací pece. Výběr vhodného hrnčířského kruhu není zpravidla tak náročný jako výběr správné vypalovací pece. Výrobců hrnčířských kruhů není mnoho, značka Shimpo patří mezi světovou jedničku v konstrukci kruhů a nabízí kruhy pro různá použití. Při výběru je však třeba si ujasnit několik hledisek:

  shimpo RK-3E
 1. Účel použití: co na něm chcete vyrábět
  - příležitostné hobby použití bez větších nároků na výkon kruhu
  - polo-profesionální točení s menšími nároky, často začátečník, který to s točením myslí vážně příp. profesionál s nižšími nároky na výkon stroje (tzv. nižší profi třída)
  - profesionální točení s většími nároky (tvz. vyšší profi třída)

  Počítejte s tím, že pokud se točení budete věnovat, budou se zlepšovat i Vaše dovednosti. Výkon kruhu by Vás ani po několika letech od nákupu neměl limitovat.

 2. Cena: rozpočtové omezení
 3. Cena by při nákupu hrnčířského kruhu neměla být na prvním místě, protože stejně jako u vypalovacích pecí se levný nákup může v budoucnu prodražit. Doporučujeme nákup hrnčířského kruhu spíše odložit než uspěchat. Ceny strojů se liší především svou sofistikovaností konstrukce a výkonem stroje.
   
 4. Požadovaná kvalita, životnost, spolehlivost, reference
 5. Vysoká kvalita kruhů asi jako v každém odvětví není samozřejmostí. Pokud se rozhodnete pro koupi kruhu zn. Shimpo, připojíte se tak k velké skupině spokojených zákazníků po celém světě. Je také dobré se případně poradit se zkušeným hrnčířem.

Až po ujasnění všech uvedených hledisek může následovat porovnávání technických parametrů jednotlivých modelů.

Vzhledem k tomu, že prodejem hrnčířských kruhů se zabýváme již dlouho, dovolili jsme si pro Vás ve spolupráci se zkušenými hrnčíři, keramiky, ale i techniky připravit základní body, které podle zkušeností jsou považovány za nejpodstatnější a které by  měly být určitě před samotným  nákupem uváženy či zodpovězeny. Informace na této stránce nejsou návodem k nákupu, nýbrž jednoduché vodítko pro zákazníky, kteří si chtějí nechat poradit podle jakých hledisek správný hrnčířský kruh vybírat.


Doporučujeme si zjistit a porovnat následující body:

  shimpo RK-3D
 1. Používané hrnčířské kruhy jsou z 99% elektricky poháněné, kopací kruhy patří historii, jsou vhodné k pořádání dobových jarmarků (jako atrakce) popř. jako výzdoba starobylých prostor. K točení v masovém měřítku se v dnešní době používají výhradně elektricky poháněné hrnčířské kruhy.

 2. Zjistěte si typy převodů jednotlivých modelů kruhů. Kromě toho, že každý převod snižuje účinnost motoru (výkon), zapříčiňuje také hlučnost a vibrace, což je největší nepřítel hrnčíře. Převodem rozumíme - převodové řemeny, převodovky, ozubená kola, třecí převody (např. v ČR v minulosti oblíbený typ převodu pomocí puku), atd. Nejmodernější stroje nemají žádný typ převodu, motor je umístěn přímo pod točnou – konstrukce tzv. přímého zapojení (direct drive).

 3. Při pořizování elektrického hrnčířského kruhu věnujte zvýšenou pozornost způsobu regulace otáček. Zastaralé a dnes již málo používané je použití pedálu brzda/plyn. Zvláště u začátečníků se často stává, že sešlapují oba pedály najednou. Navíc obložení brzdy podléhá opotřebení. Výhodná a moderní je plynulá regulace otáček (elektricky nebo elektronicky), ať už pákou nebo nožním pedálem. Plně dostačující je regulace v rozsahu 0 - 250 otáček/min (rpm). Pokud možno, snažte se vyhnout setrvačníkovým kruhům, svou konstrukcí jsou již překonané (Shimpo tuto konstrukci nepoužívá již více než 20 let).

 4. Důležitou veličinou je také hlučnost kruhu. Nejtišší hrnčířské kruhy se pohybují okolo 30 DB, což svou hlučností odpovídá zapnutému tiššímu počítači. S kruhy s nízkou hlučností můžete v případě potřeby pracovat téměř v obývacím pokoji aniž byste někoho rušili. Použítí kruhů s nízkou úrovní hluku je vhodné také v dílnách, kde je umístěno kruhů více.

 5. Průměr točny kruhu není nejdůležitější, většina hrnčířů běžně netočí zboží s podstavou větší než 30 cm. V případě potřeby existují samozřejmě také speciální nástavce na točnu pro točení většího zboží. Důležitější je spíše materiál, z kterého je točna vyrobená, mezi nejoblíbenější patří lehké hliníkové slitiny. Plastové točny mají nízkou životnost.

 6. Pokud plánujete točit i větší výrobky (vázy, amfory, veliké či velmi široké mísy, objemné či silnostěnné zboží např. zahradní, apod.), pečlivě si porovnejte výkon kruhů. Výkon hrnčířského kruhu není ani tak určován příkonem motoru (kW) jako spíše jeho účinností (ta je daná sofistikovaností konstrukce stroje). Výkony kruhů jsou porovnatelné podle maximálního možného zatížení. Jinými slovy podle toho s jakým množstvím hmoty maximálně je možno vycentrovat při samovolném nesnížení otáček kruhu, které by byly způsobené velkým zatížením. Sledujte údaj „maximální centrovací kapacita“. Tento údaj berte s určitou rezervou, jedná se o přibližnou kapacitu. Vždy záleží na konkrétním tvaru točeného výrobku a konzistenci hmoty.

 7. Také spotřeba elektrické energie se u jednotlivých modelů významně liší. Kruhy s motory více jak 400W jsou nehospodárné a většinou málo účinné. Výhodné jsou bezúhlíkové (Brushless) motory, které mají nízkou spotřebu a jsou bezúdržbové.

 8. shimpo RK-5T
  Často se stává, že je potřeba s hrnčířským kruhem manipulovat, přenášet a převážet jej. Z tohoto důvodu Vás jistě bude zajímat jeho hmotnost a připojovací napětí. Tvrzení, že hrnčířský kruh s větší hmotností je stabilnější je mýtus, není to pravda. Hmotnosti nejmodernějších strojů se pohybují okolo 40 kg a jsou velmi stabilní. Co se týče napětí, doporučujeme klasické domovní zásuvky, napětí 230 V (220 V). Kruhy poháněné motory na 400 V (380 V) jsou při případném přesunu vždy limitovány existencí zásuvky tohoto typu. Mimo jiné nižší napětí je také bezpečnější.

 9. U hrnčířských kruhů je mnoho kvalitativních znaků, které je třeba sledovat a které trvale ovlivňují jejich životnost. Např. potřebu náhradních dílů, výsledky točení, pohodlnost obsluhy, spotřebu energie, ale i funkční spolehlivost.

 10. Požadovaný směr otáček je do jisté míry dán orientací pravák/levák, do jisté míry také zvykem. Pokud se u kruhu bude střídat více točířů je dobré, v případě potřeby, jednoduše změnit směr otáček.

 11. Z důvodu případného uplatňování záruky není taktické zvažovat nákup kruhu mimo ČR. Stejné je to i s kruhy, které nejsou určeny pro český trh a byly dovezeny mimo výhradního zástupce pro ČR z jiné země. I u kvalitního výrobku se může objevit nutnost záručního servisu. Například u světoznámých hrnčířských kruhů SHIMPO naše firma zajišťuje případný záruční a pozáruční servis pouze u kruhů určených pro český trh, distribuovaných prostřednictvím našeho výhradního zastoupení kruhů SHIMPO a našich odborných smluvních prodejců (pokud si nejste jisti zda Váš dodavatel je naším odborným prodejcem - informujte se u nás, rádi Vám odpovíme.

 12. Výhodná je také výšková nastavitelnost kruhu. Některé kruhy je možné výškově nastavovat, což je šikovné pro individuální nastavení dle požadavku točíře. Důležité je, aby vyhovovala pracovní výška točny od podlahy.
Shimpo stool originál

Publikování jakékoliv části webu povoleno pouze s písemným souhlasem provozovatele.

Artik Studio ARTIK STUDIO s.r.o.
Střekovské nábřeží 18,
400 03 Ústí nad Labem,
 
Tel/fax: +420 475 532 414,
E-mail: info@keramickepece.cz  |  Internet: www.keramickepece.cz
Výhradní zastoupení pro
Českou a Slovenskou republiku